Facebook’un Moments Türkiye’de yayınlanacak mı?

Facebook, dün ABD’de yeni bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Moments’i yayına aldı.

INTERNET Hit: 1397 / Yorum: 0 / 22 Haziran 2015 14:51
Facebook’un Moments Türkiye’de yayınlanacak mı?
-A +A

Ancak Moments’in, AB yasaları nedeniyle Avrupa’da yayına girmesi şimdilik mümkün görünmüyor ve AB yasalarıyla uyum sürecinde olan Türkiye’de de durum farklı olmayabilir.

Moments’in özelliği, mobil kullanıcıların telefonlarıyla çektiği fotğrafları, fotoğrafta yer alan kişilere göndermesi. Uygulama bunu yaparken fotoğrafı online olarak yayınlamıyor ve fotoğrafta yer alan kişileri tanımak için yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Böylece, örneğin bir akşam yemeğinde garsona verdiğiniz cep telefonununuz sayesinde arkadaşlarınızla topluca çektiğiniz bir fotoğraf, fotoğraftaki herkesin cep telefonuna otomatik olarak gönderiliyor.

Ancak, ’un yüz tanıma teknolojisinin AB’nin özel hayatın gizliliği yasalarına aykırı olduğunu öne sürerek bu teknolojinin Avrupalı kullanıcıları kapsamamasını sağlayan İrlanda’nın itirazları Moments uygulaması için de geçerli oldu. Facebook da yasal sorunlar giderilinceye kadar Moments’i Avrupa’da yayınlamama kararı aldı. Türkiye ise şimdilik AB yasalarına uymak zorunda değil, dolayısıyla Facebook’un uygulamayı kısa süre sonra Türkiye’de de yayınlama ihtimali var ancak yine de Türkiye’nin Avrupa Birliği yasalarına uyum süreci içinde olduğunu düşünecek olursak Moments’in Türkiye macerası da çok uzun sürmeyebilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

2012 veteknoloji tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti