Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor

Pek çok farklı hizmeti bulunan Google, bazı yazılımların pek talep görmediğinin farkında. Bu yüzden talep görmeyen yazılımlar Google tarafından kapatılıyor.

INTERNET Hit: 896 / Yorum: 0 / 27 Aralık 2012 13:48
Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor
-A +A

Internet devi Google, Android işletim sistemiyle ve Chrome WEB tarayıcısıile yazılım devi olmaya doğru gidiyor. Hem internet tarafında hem de mobilçözüm başta olmak üzere pek çok internet tabanlı hizmeti var olanGoogle, bu hizmetlerinin bazılarını kapatıyor.

Kış temizliği olarak adlandırılan bu işlem sayesinde Google, bazı gereksiz ve kullanılmayan hizmetlerden kurtulacak ve kullanıcılarına diğer uygulamalarda daha iyi hizmet vermeye başlyacak.

Eski Symbian S60 işletim sistemindeki senkronizasyon işlemleri başta olmak üzere pek çok eski servisini kapatacak olan Google, iOS veAndroid'e yoğunlaşacak. Firmanın mevcut açıklamalarına baktığımızdaWindows 8 ve Windows Phone 8 için bir uygulama geliştirilmeyeceği de biliniyor.

Artık Nokia'nın da gelecekte kullanmayacağı Symbian işletim sistemi içinGoogle Calendar Sync, Google Sync for Nokia S60 ve Sync MLuygulamalarının yanında diğer kapatılacak hizmetlerin bazıları şu şekilde:

  • Smart Rescheduler
  • Google Takvim içinAdd Gadget by URL
  • Create Calendar via SMS ve Create Event via SMS hizmetleri
  • Google Sync
  • Issue Tracker API'si
  • Punchd uygulaması

Özellikle Google'ın yukarıdaki hizmetleri sonlandırıp, doğrudan Googlehizmetleriyle iletişim içerisinde olan iOS ve Android işletim sistemleriyle devam etmeye niyetli olduğu görülüyor. Artık eskiyen ve çok kullanılmayan yazılımların kaldırılıp, yeni ekosistemlere yönelmek çok daha mantıklı.

Sırf Google uygulamalarını oldukça sık kullandıkları için Windows Phone 8'e geçmeyenleri düşündüğümüzde, Google'ın hizmetlerinin işletim sistemi tercihine bile etkili olduğu görülüyor. Apple ve Google'ın mobil pazarda 3. bir oyuncuya sıcak bakmadığı ve Microsoft'un bu konuda önünü kesmek istedikleri biliniyor. Bakalım önümüzdeki yıl mobil uygulamalarda ne gibi değişiklikler olacak?

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

2012 veteknoloji tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti